Par smiltsērkšķi

Smiltsērkšķu oga ir unikāls auglis

Lai gan Rietumu medicīna nav veikusi padziļinātus pētījumus un atzinusi smiltsērkšķu pozitīvo ietekmi slimību ārstēšanā, smiltsērkšķi gadsimtiem ilgi ir tikuši izmantoti Ķīnas, Mongolijas, Tibetas tautas medicīnā, ārstējot saaukstēšanās slimības, gremošanas traucējumus, lai sekmētu asins cirkulāciju un mazinātu sāpes.
Smiltsērkšķi uzrāda augstu antioksidantu iedarbību, kas galvenokārt saistīta ar tajos esošajiem flavonoīdiem un vitamīna C līmeni. Gan falavonoīdiem, gan smiltsērkšķu augļos esošajām eļļām ir vairāki pielietojuma veidi – ārstniecības sfēras, kurās zinātnieki konstatējuši būtisku smiltsērkšķu produktu pozitīvu efektu.

Smiltsērkšķis 1

Pretvēža terapija

Lielākoties šajā sfērā eksperimenti ir tikuši veikti ar dzīvniekiem. Indijas zinātnieku grupa HC Goel vadībā (Deli Kodolmedicīnas un apvienoto zinātņu institūta Radiobioloģijas departaments) ir publicējuši vairākus ziņojumus par smiltsērkšķu ekstrakta (spirta ekstrakts, kas saturs pārsvarā flavonoīdus) potenciālo spēju pasargāt kaulu smadzenes no radiācijas negatīvās ietekmes. Šī grupa ziņojusi, ka ekstrakts, iespējams, palīdz ātrāk reģenerēt kaulu smadzeņu šūnas. Ķīnā, savukārt, ir veikti pētījumi ar pelēm, kas uzrāda smiltsērkšķu eļļas pozitīvo ietekmi uz hematopoētiskās (asinsrades) sistēmas atjaunošanās procesu pēc spēcīgas ķimioterapijas. Ir noskaidrots, ka smiltsērkšķu eļļa paaugstina dabisko imunitāti un tai iespējams, ir profilaktiska nozīme audzēju novēršanai.

Sirds un asinsvadu slimības

Ķīnā tika veikts double-blind tests, kura gaitā 128 pacientiem ar išēmisko sirds slimību 6 nedēļu ilgā periodā trīs reizes dienā tika doti smiltsērkšķu produkti ar aprēķinu, lai katrā reizē pacienti saņemtu 10 mg flavonoīdu (bioflavonoīdu) (pazīstams arī kā vitamīns P un citrīns). Pacientiem, kuri saņēma šo preparātu, salīdzinoši ar tiem, kas saņēma „placebo” medikamentu, pazeminājās holesterīna līmenis un uzlabojās sirdsdarbība, kā arī samazinājās stenokardijas lēkmju skaits. Nav novērota arī smiltsērkšķu flavonoīdu negatīva ietekme uz nierēm un aknām.

Kuņģa čūla

Smiltsērkšķi tradicionāli tiek izmantoti kuņģa čūlu ārstēšanā un laboratoriskie pētījumi ir pierādījuši smiltsērkšķu eļļas efektivitāti ārstēšanā. Smiltsērkšķu eļļa normalizē kuņģa skābes veidošanos un mazina iekaisuma procesu.

Aknu ciroze

Klīnisko pētījumu rezultātā ir noskaidrots, ka smiltsērkšķu ekstrakti palīdz normalizēt aknu enzīmu, žultsskābes seruma, imūnsistēmas rādītājus, kas saistīti ar aknu iekaisumu un deģenerācijas procesu. Papildus minētajam laboratorijas studijās atklāts, ka smiltsērkšķu eļļa aizsargā aknas no toksisko vielu kaitīgās ietekmes. Palmitoleīnskābe (jeb Omega-7 monotaukskābe), kura ir smiltsērkšķu eļļas sastāvā, ir cilvēka audu, tais skaitā ādas, komponents. Ir medicīniski atzīts, ka tā palīdz dziedēt apdegumus un brūces. Šī taukskābe veicina ādas barošanu un atjaunošanos arī tad, ja tiek lietota iekšķīgi atbilstošā daudzumā smiltsērkšķu augļu vai eļļas veidā, līdz ar ko ir efektīva ādas slimību ārstēšanā, apdegumu, applaucējumu, brūču un čūlu kopšanā. Vienīgais dabas produkts, kurš kopā ar smiltsērkšķiem tiek minēts kā ievērojams palmitoleīnskābes avots ir makadāmijas riekstu eļļa, kas satur divreiz mazāk šīs taukskābes). Smiltsērkšķu eļļa vai augļi tiek izmantoti arī matu kopšanas līdzekļos.Tāpat arī  svaiga smiltsērkšķu sula, sīrups vai ogu un sēklu eļļa tiek izmantota, ārstējot saaukstēšanos, drudzi, kā analgētisks preparāts, kuņģa čūlas un vēža, kā arī vielmaiņas slimību ārstēšanā. Tautas, kas izmantojušas smiltsērkšķus ārstniecībā gadsimtiem ilgi, atzīst tā efektivitāti peptisko čūlu, ekzēmu, stomatīta un citu sēnīšu infekciju ārstēšanā, brūču, apsaldējumu un apdegumu dziedēšanā, psoriāzes, rozes, sarkanās vilkēdes un hroniskas dermatozes ārstēšanā.

Smiltsērkšķu ogās ir koncentrējušās apmēram 200 bioloģiski aktīvu vielu

Ziema un rudens, ir tas laika periods, kad visvairāk plosās dažādi vīrusi, gripas, epidēmijas u.c. slimības. Tieši tagad, ir tas laiks, kad ikvienam uzturā būtu ieteicams lietot vitamīnus, lai sevi pasargātu, stiprinātu imunitāti, cīnītos ar infekcijām un vīrusiem! Iesakām uzturā lietot dabīgos vitamīnus, antioksidantus – smiltsērkšķu sulu. Lai cik interesanti nebūtu, smiltsērkšķis tomēr ir brīnumlīdzeklis .

Lietojot smiltsērkšķus uzturā, tie: